Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry, zwane również egzemą atopową, jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, najczęściej dotykającą dzieci do szóstego miesiąca życia. Objawy mogą jednak utrzymywać się przez kilka lat. W wielu przypadkach chory na atopowe zapalenie skóry boryka się z nim do końca życia, stosując leki łagodzące objawy.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci jest schorzeniem uporczywym zarówno dla malucha jak i jego rodziców. Osiowym objawem AZS są bowiem swędzące lub bolesne zmiany na ciele, którym może towarzyszyć zapalenie spojówek, katar sienny lub inne oznaki alergii. Dziecko, cierpiące na atopowe zapalenie skóry jest drażliwe, płaczliwe, marudne, ma gorszy apetyt, źle śpi. W wielu przypadkach maluchy są nadpobudliwe, drapią się, co może powodować tworzenie się ranek na skórze.

W przypadku zdiagnozowania tego schorzenia u naszej pociechy, warto wiedzieć, jak pielęgnować skórę dziecka, aby minimalizować objawy. Skóra atopowa jest nadmiernie przesuszona, więc niezbędne jest jej nawilżanie. W tym celu warto stosować specjalne preparaty, w tym specyfiki z zawartością oleju słonecznikowego, które działają natłuszczająco. Ponadto, olej wzmacnia barierę ochronną skóry, zapobiegając tworzeniu się stanu zapalnego.

W przebiegu AZS mamy do czynienia z okresami zaostrzeń, kiedy zmian jest więcej, a dziecko czuje się gorzej oraz z okresami remisji, kiedy oznaki chorobowe ustępują. Na wypadek zaostrzenia objawów, warto mieć w domowej apteczce dermokosmetyki, delikatne olejki i płyny myjące. Skóry atopowej nie należy myć z użyciem mydła ani stosować w jej przypadku szorstkich rękawic czy gąbek.

Dodaj komentarz

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze powinny być rozpatrywane indywidualnie.

Podstawowymi przejawami choroby są zaczerwienienia skóry oraz jej nadmierna suchość, dokuczliwe swędzenie, a także duża skłonność do pojawiania się i nawracania bakteryjnych zakażeń.

Czytaj dalej...

Lista artykułów: