Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która swoją nazwę zaczerpnęła od angielskiego odpowiednika atopic dermatitis bądź łacińskiego dermatitis atopia. Dolegliwość ta znana jest również pod kilkoma innymi nazwami – AZS, egzema, wyprysk atopowy, wyprysk alergiczny czy też alergiczne zapalenie skóry. Za podstawową przyczynę wystąpienia choroby uznaje się genetycznie uwarunkowaną reakcję immunologiczną – nieprawidłową odpowiedź odpornościową przeciwciał na pojawiające się w organizmie alergeny. W wyniku tej reakcji na skórze pojawiają się widoczne, nieestetyczne zmiany skórne, które charakteryzują się uciążliwym swędzeniem. Ich występowanie jak również nasilenie jest bardzo zróżnicowane i w dużej mierze uzależnione od wieku chorego – przewlekłe i nawracające zapalenie skóry występuje bowiem zarówno u dzieci, dorosłych jak i osób starszych.

Największy odsetek zachorowań na AZS notuje się u dzieci do piątego roku życia. Zgodnie z aktualnymi szacunkami nawet 20 % dzieci w wieku wczesnoszkolnym cierpi na atopowe zapalenie skóry. Częstotliwość występowania schorzenia u osób dorosłych jest znacznie mniejsza, gdyż dotyczy nie co piątego lecz co dwudziestego dorosłego. Niepokoić nas powinno jednak to, iż obecnie na egzemę zapada kilkakrotnie więcej osób niż w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych.

Mimo przeprowadzanych od wielu lat badań nasza wiedza na temat choroby jest stosunkowo niewielka. Zdecydowanie najwięcej trudności sprawia ustalenie konkretnej przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry. Na ogół przyjmuje się, iż jej pojawienie się uwarunkowane jest genetyczną nadprodukcją przeciwciał IgE. Istnieje jednak wiele metod leczenia AZS, dlatego też komfort życia osób dotkniętych tym schorzeniem może zostać znacząco poprawiony.

Komentarze (1)

2014-18-04 17:33

grazyna

ciezka horoba

Dodaj komentarz

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze powinny być rozpatrywane indywidualnie.

Podstawowymi przejawami choroby są zaczerwienienia skóry oraz jej nadmierna suchość, dokuczliwe swędzenie, a także duża skłonność do pojawiania się i nawracania bakteryjnych zakażeń.

Czytaj dalej...

Lista artykułów: