Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze powinny być rozpatrywane indywidualnie.

Podstawowymi przejawami choroby są zaczerwienienia skóry oraz jej nadmierna suchość, dokuczliwe swędzenie, a także duża skłonność do pojawiania się i nawracania bakteryjnych zakażeń. Zmiany te występować mogą na całym ciele chorego, jednakże zdecydowanie najczęściej występują w miejscu zgięć łokciowych i podkolanowych oraz wszędzie tam, gdzie skóra jest bardzo wrażliwa – na twarzy i szyi. U dzieci i niemowląt zmiany skórne nierzadko występują również na tułowiu, kończynach, śródstopiach czy dłoniach.

Objawy atopowego zapalenia skóry ze względu na przewlekłość i częste nawroty choroby są bardzo uciążliwe. Poza przebarwieniami i innymi alergicznymi wypryskami na skórze często pojawiają się mniej lub bardziej widoczne grudki rumieniowe, nadżerki lub też powierzchnie sączące.

Wraz z trwaniem i rozwojem choroby ogniska rumieniowo-naciekowe zaczynają się łuszczyć. Na ogół choroba ma wieloletni przebieg przeplatany okresami mniej lub bardziej nasilonych objawów.

Duże znaczenie w leczeniu atpopowego zapalenia skóry ma również stres, który według wielu badaczy stanowi istotny czynnik powodujący pojawianie się objawów choroby.

Nierzadko wymienionym powyżej typowym i najczęściej obserwowanym objawom towarzyszą takie dolegliwości jak na przykład: męczący, przewlekły katar sienny, wywołane reakcją alergiczną zapalenie spojówek albo też tak zwana astma oskrzelowa. Jeśli tylko zaobserwujemy takie zmiany w naszym organizmie powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

Komentarze (1)

2012-18-08 19:15

aga

ja choruje od dzieciństwa długo leżałam po szpitalach dopiero zeszło jak urodziłam 4 dzieci dopiero mi zeszło po porodzie jak dotej pory nie mam nic

Dodaj komentarz

Lista artykułów:

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry mimo wielu lat badań i setek przeprowadzonych testów nadal nie zostały ustalone.

Obecnie przyjmuje się, że nieprawidłowe działanie układu odpornościowego uwarunkowane jest genetycznie bądź też środowiskowo.

Czytaj dalej...