Przebieg atopowego zapalenia skóry.

Przebieg atopowego zapalenia skóry w dużej mierze uzależniony jest od wieku osoby dotkniętej chorobą. W przypadku niemowląt wyprysk atopowy rozpoczyna się najczęściej w 2 bądź 3 miesiącu i ustępuje w drugim roku życia dziecka. Zgodnie ze statystykami znacznie bardziej podatni na egzemę są chłopcy niż dziewczynki.

Najczęściej występującymi objawami u niemowląt jest ostry stan zapalny charakteryzujący się występowaniem wyraźnych zmian skórnych. Na ogół pojawiające się na skórze dziecka grudki i krostki są obficie sączące, nierzadko przekształcają się w nadżerki, które w kolejnych dniach przekształcają się w strupy. Na ogół zmiany te pojawiają się na twarzy, owłosionej części głowy, a także innych częściach ciała maluszka – na tułowiu i kończynach. Naturalnie zmianom takim towarzyszy na ogół duża nadpobudliwość, agresja oraz nierzadko problemy ze snem.

U dzieci AZS następuje zazwyczaj w 4-5 roku życia i ustępuje dopiero w momencie osiągnięcia kilkunastu lat. Jeśli do tego czasu choroba nie ustąpi może przejść w kolejną fazę, która charakterystyczna jest dla ludzi młodych i dorosłych.

Zmiany charakterystyczne dla wyprysku atopowego u dzieci zbliżone są do zmian pojawiających się u noworodków – stanowią ich kontynuację wzbogaconą nierzadko występującymi po raz pierwszy zmianami i dolegliwościami. Mają one zwykle charakter grudkowo-rumieniowy i cechują nadmierną suchością skóry. Nico inna jest również ich lokalizacja. Zmiany pojawiają się głównie na twarzy, wokół oczu i ust, w miejscu zginania kończyn, na karku, dłoniach i stopach.

Atopowe zapalenie skóry w wieku młodzieńczym i u osób dorosłych pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania. Charakterystyczne dla tego etapu choroby jest pokrycie zmianami skórnymi twarzy, tułowia, kończyn oraz dłoni. Trudne do wytrzymania swędzenie mające charakter napadowy bądź permanentny nierzadko powoduje wyczerpanie, agresję, rozdrażnienie oraz problemy z bezsennością.

Dodaj komentarz

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze powinny być rozpatrywane indywidualnie.

Podstawowymi przejawami choroby są zaczerwienienia skóry oraz jej nadmierna suchość, dokuczliwe swędzenie, a także duża skłonność do pojawiania się i nawracania bakteryjnych zakażeń.

Czytaj dalej...

Lista artykułów: