Terapia atopowego zapalenia skóry.

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest niełatwe, długotrwałe i na ogół odbywa się dwuetapowo – wyróżnia się leczenie przyczynowe oraz leczenie objawowe.

W przypadku AZS trudno generalizować i wskazać uniwersalną metodę leczenia. By osiągnąć możliwie najlepsze efekty leczenie należy prowadzić w sposób indywidualny, dostosowany do stanu, postaci choroby, jej umiejscowienia, nasilenia oraz wieku samego pacjenta. Leczenie ma na celu przede wszystkim zniwelowanie zmian skórnych i doprowadzenie do ich jak najszybszego ustąpienia, a także zmniejszenia uciążliwego świądu.

Przeprowadzane w ostatnich latach badania wskazują również na konieczność zapobiegania suchości skóry, które jest bardzo charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry.

Poprzez leczenie przyczynowe rozumieć należy wszelkie działania mające na celu stwierdzenie, a następnie eliminację czynników uczulających powodujących obronną reakcję organizmu. W tym celu eliminuje się z otoczenia chorego substancje mogące powodować wyprysk atopowy i w niektórych wypadkach stosuje odczulanie.

W ramach leczenia objawowego stosuje się między innymi środki przeciwhistaminowe, miejscowo stosowane maści, leki immunosupresyjne, specjalistyczne naświetlania, kosmetyki pielęgnacyjne i natłuszczające skórę bądź też specjalistyczną odzież ochronną.

Do niedawna jednym z najczęściej stosowanych preparatów były tak zwane preparaty kortykosteroidowi, które działają przeciwzapalnie. Niestety ich stosowanie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu skutków ubocznych, w tym nawet zaniku skóry. Między innymi dlatego obecnie znacznie chętniej w terapii sięga się po leki nowej generacji - inhibitory kalcyneuryny, które nie powodują żadnych efektów ubocznych. Mechanizm działania takich preparatów polega na zahamowaniu działania komórek odpowiedzialnych za procesy zapalne.

Dodaj komentarz

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze powinny być rozpatrywane indywidualnie.

Podstawowymi przejawami choroby są zaczerwienienia skóry oraz jej nadmierna suchość, dokuczliwe swędzenie, a także duża skłonność do pojawiania się i nawracania bakteryjnych zakażeń.

Czytaj dalej...

Lista artykułów: