Wpły AZS na życie chorego.

Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszą widoczne, przewlekłe zmiany skórne, przez które wielu chorych odbiera swoją chorobę za znacznie poważniejszą niż jest ona w rzeczywistości. Skupianie się na swoich dolegliwościach i mało atrakcyjnym wyglądzie zewnętrznym bardzo często staje się również powodem ograniczenia aktywności społecznej bądź też zawodowej. Ponadto nierzadko sytuacja ta powoduje znacznie bardziej poważne psychiczne dolegliwości przekładające się na niską samoocenę osób dotkniętych problemem.

Niska świadomość społeczna naszego społeczeństwa i nieznajomość choroby jaką jest AZS wciąż jest powodem, iż wielu ludzi zdrowych obawia się zarażenia się, dlatego ogranicza kontakty z chorymi do niezbędnego minimum.

Wyizolowanie i niechęć ze strony znajomych czy przyjaciół dodatkowo potęguje uczucie odrzucenia i wyraźnie wpływa na samoocenę. Sytuacja ta jest szczególnie trudna do zrozumienia dla dzieci, które z powodu egzemy wykluczane są z grupy swoich rówieśników.

Obniżeniu komfortu życia z powodu choroby bardzo często wiąże się również z obniżeniem się jego standardu na skutek stosunkowo kosztownej terapii oraz pielęgnacji skóry z wypryskiem atopowym. Podstawowymi wydatkami, z którymi musi się zmierzyć osoba dotknięta problemem to przede wszystkim koszt zakupu kosmetyków, specjalistycznych leków i preparatów oraz wizyt u lekarzy specjalistów. Za koszt uznać należy również dni nieobecności w pracy.

Kolejnymi ograniczeniami jakie powoduje atopowe zapalnie skóry dotyczą aktywności indywidualnej i fizycznej. Niestety osoby dotknięte egzemą nie powinny korzystać z pływalni, bowiem zawarty w wodzie chlor może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan ich skóry i dodatkowo przyśpieszyć zmiany skórne. Nie zaleca się również uprawianie sportów, które wzmagają potliwość, bowiem pot może powodować reakcję alergiczną.

Komentarze (4)

2012-28-06 10:22

alan

ja tez to mam trudno mi z tym ;/ taki sie urodzilem...

2012-25-08 00:10

aga

mój syn miał plamki na nogach i trochę na rękach z tych na nogach zrobiły się okropne rany,które bolą go i swedzą na noc bierze tabl.przeciwbólowe ,byłam z nim u pani prof. i jej leczenie nie wiem czy jest skuteczne ,chociaż powiedziała że to długa droga leczenia ale jestem załamana że nie mogę mu pomóc może ktoś też ma podobny problem i jakos sobie z nim radzi to proszę o podzielenie się tym:(

2013-17-02 00:33

poprostuja

pierwsze zmiany pojawiły się u mnie gdy miałam 12 lat. To bylo we włosach i się nie rozprzestrzeniało, więc naewt nie wspomniałam mamie... dziś mam 18 i leczę się od 1,5 roku. Teraz w wymiku leczenia ginekologicznego choroba ujawniła się też w miejscu intymnym...:( Dziś o mojej chorobie wie tylko mama i moja pani doktor. Od średnio 15r.ż. kiedy zaczęłam bardziej zwracać uwagę na moje ciało, powoli wycofywałam się z życia społecznego. Do tego stopnia boję się, że ktoś mnie zrani, skrzywdzi gdy się dowie - jestem bardzo wrażlia na opinię ludzi o mnie, dlatego mimo że zdarzają mi się gorsze dni, wystarczy kilka komentarzy, a ja już będę w depresji. Choś kto wie, może brak mi wiary w przyjaciół?...

2014-18-04 17:42

grazyna

uwazam siegnij po ziola jakies kompresy oklady ziola duzo pomagaja przeciez nietylko chemia ja mam astme i uwiezylam w ziola i pomaga szkoda dziecka i jego organizmu ratuj go ziolami

Dodaj komentarz

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze powinny być rozpatrywane indywidualnie.

Podstawowymi przejawami choroby są zaczerwienienia skóry oraz jej nadmierna suchość, dokuczliwe swędzenie, a także duża skłonność do pojawiania się i nawracania bakteryjnych zakażeń.

Czytaj dalej...

Lista artykułów: